top of page

KOMETY

KOMETA – maÅ‚e ciaÅ‚o niebieskie poruszajÄ…ce siÄ™ w ukÅ‚adzie planetarnym, które na krótko pojawia siÄ™ w pobliżu gwiazdy centralnej. CiepÅ‚o tej gwiazdy powoduje, że wokóÅ‚ komety powstaje koma, czyli gazowa otoczka. W przestrzeÅ„ kosmicznÄ… jÄ…dro komety wyrzuca materiÄ™, tworzÄ…cÄ… dwa warkocze kometarne – gazowy i pyÅ‚owy, skierowane pod różnymi kÄ…tami do kierunku ruchu komety. Gazowy warkocz komety jest zawsze zwrócony w kierunku przeciwnym do gwiazdy, co spowodowane jest oddziaÅ‚ywaniem wiatru sÅ‚onecznego, który zawsze jest skierowany od gwiazdy. PyÅ‚owy warkocz skÅ‚ada siÄ™ z drobin zbyt masywnych, by ciÅ›nienie promieniowania mogÅ‚o znaczÄ…co zmienić kierunek ich ruchu.

Kometa wykazuje aktywność, kiedy przebywa w pobliżu gwiazdy, a potem znika w odlegÅ‚ych rejonach ukÅ‚adu planetarnego, gdzie przyjmuje postać zamarzniÄ™tej kuli skalno-lodowej. JÄ…dro komety zbudowane jest z mieszaniny pyÅ‚ów i drobnych odÅ‚amków skalno-lodowych, skÅ‚adajÄ…cych siÄ™ z lodu wodnego, zestalonego dwutlenku wÄ™gla, amoniaku i metanu.

f3b0e743-ced4-4b41-b033-afa12288a7c5.jpe
1026436_1594879461.jpg

KOMETA HALLEYA

Najstarsze udokumentowane zapisy komety Halleya pochodzÄ… z Chin z 613 p.n.e. Kometa Halleya krąży po wydÅ‚użonej eliptycznej orbicie wokóÅ‚ SÅ‚oÅ„ca. Okres obiegu wynosi Å›rednio 76 lat. Ruch komety podlega perturbacjom ze strony planet UkÅ‚adu SÅ‚onecznego (gÅ‚ównie Jowisza i Saturna), co sprawia, że okres obiegu ulega czasem zmianom. Gdy kometa zbliża siÄ™ do planety, siÅ‚a grawitacyjna nadaje jej przyspieszenie, natomiast gdy siÄ™ oddala, spowalnia. Najkrótszy ze zmierzonych okresów obiegu komety Halleya wyniósÅ‚ 74,5 roku; po zaobserwowaniu w listopadzie 1835 powróciÅ‚a już w kwietniu 1910. NajdÅ‚uższy zaobserwowany czas obiegu komety wyniósÅ‚ ponad 79 lat; w latach 1145 do 1301 miaÅ‚ miejsce obieg, kiedy to kometa powróciÅ‚a po 79 latach i prawie 1 miesiÄ…cu.

​

W XX wieku kometa dwukrotnie zbliżyÅ‚a siÄ™ do SÅ‚oÅ„ca. 20 maja 1910 roku minęła ZiemiÄ™ w odlegÅ‚oÅ›ci zaledwie 0,15 au (22 440 000 km)[3], osiÄ…gajÄ…c wielkość obserwowanÄ… 0m[4]. Na porannym niebie jej warkocz kometarny rozciÄ…gaÅ‚ siÄ™ na 120°, od gwiazdozbioru Byka do OrÅ‚a[4]. Zbiegiem okolicznoÅ›ci, w tym samym roku byÅ‚a obserwowana jeszcze jaÅ›niejsza kometa jednopojawieniowa C/1910 A1 (Wielka Kometa Styczniowa.

Kolejne zbliżenie do SÅ‚oÅ„ca miaÅ‚o miejsce w roku 1986. Warunki do obserwacji z Ziemi byÅ‚y najbardziej niesprzyjajÄ…ce w ciÄ…gu ostatnich 2000 lat – kometa zbliżyÅ‚a siÄ™ do SÅ‚oÅ„ca z przeciwnej strony niż nasza planeta[5]. Podczas tego zbliżenia do SÅ‚oÅ„ca kometa Halleya staÅ‚a siÄ™ jednak przedmiotem badaÅ„ wysÅ‚anych w tym celu sond kosmicznych: Wega 1 i Wega 2, Giotto, Suisei, Sakigake i ICE. Przeprowadzono wiele pomiarów skÅ‚adu chemicznego gÅ‚owy komety, jej warkocza i jÄ…dra, które zostaÅ‚o sfotografowane przez sondÄ™ Giotto. Po raz pierwszy naukowcy uzyskali zdjÄ™cia jÄ…dra z odlegÅ‚oÅ›ci kilkuset kilometrów

​

Kometa ponownie przejdzie przez peryhelium swojej orbity w 2061 roku.

kometa-Halleya-orbita-i-polozenie-w-Ukla

PLANETOIDY

Planetoida to ciaÅ‚o niebieskie o maÅ‚ych rozmiarach (od kilku metrów do czasem ponad 1000 km), obiegajÄ…ce gwiazdÄ™ (w szczególnoÅ›ci SÅ‚oÅ„ce), posiadajÄ…ce staÅ‚Ä… powierzchniÄ™ skalnÄ… lub lodowÄ…, bardzo czÄ™sto – przede wszystkim w przypadku planetoid o mniejszych rozmiarach i maÅ‚o masywnych – o nieregularnym ksztaÅ‚cie, czÄ™sto noszÄ…cym znamiona kolizji z innymi podobnymi obiektami.

W grudniu 2020 roku znanych byÅ‚o ponad 1 mln planetoid (w tym ponad 540 tys. ponumerowanych, z czego ponad 22 tys. ma także nazwy wÅ‚asne)[a], z których wiÄ™kszość porusza siÄ™ po orbitach nieznacznie nachylonych do ekliptyki, pomiÄ™dzy orbitami Marsa i Jowisza – w tzw. gÅ‚ównym pasie planetoid. Jeszcze wiÄ™ksza zapewne jest liczba planetoid w Pasie Kuipera, jednak odkryto dotychczas niewielkÄ… ich część, a nachylenie ich orbit do ekliptyki może być znaczne.

12973534_12973587.jpg?itok=XraxaFBk.jpg
bottom of page